Web sitemizi kullanarak, çerezlerin kullanılmasını kabul edersiniz, Çerezler daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olur.
03/06/2019 0 yorumlar

Likya kendinden sök söz ettiren bir bölgedir.Bunun başlıca sebepleri arasında tarih ve coğrafyası önemli bir yer tutar.Antalya – Köyceğiz hattının güneyindeki bu bölgenin şimdilik bilinen en eski toplumu Likya,devleti de Likyalılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mimarisi binlerce yıl geçmesine rağmen hala ayaktadır.Zamana,tabiatın zor şartlarına dayanabilen yapılarının temel özelliği mükemmel taş ustalığıdır.Sanatçılık boyutlarını aşan taş ustalığı ve sağlamlığıyla her göreni hayretler içinde bırakmaktadır.

Daha sonra sırasıyla bölgede Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar hüküm sürmüştür. Sıkça bu devletlerin yapılarıyla da karşılaþirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin güney batısındaki bu bölge adeta dünya turizminin aranan mekanı haline gelmiştir.Deniz,kum,güneş ve tarih turizmine,yürüyüş turizmi de eklenmiş,ağırlığını hissettirmiştir.

Çünkü sahil bandındaki Likya Yolu, Garanti Bankası finansörlüğünde Kate Clov tarafından açılmıştır.Yol tesbiti yapılmış,çalıların,ağaç dallarının kapattığı bölümler meşakkatli çalışmalarla açılmış,uzun uğraşların sonucunda  temizlenen yola yerleşim birimlerini bildiren levhalar dikilmiş ve yola boya ile kırmızı beyaz işaretler konmuştur.

Likya Yolu muhtelif defalar ilgi görmeye ve yürünmeye başlanmış,ancak işaretli ve haritalı işlerlik yukardaki çalışmayla başlamıştır

Diğer bir kitap çlışması Michael Hennemann tarafından yapılmıştır.Lykischer Weg kitab ,Likya Yolu üzerine yazlan ilk önemli kitaplardandır.

Açılan yol zamanla yine çalı ve ağaç dallarıyla kapanıyor.Tekrar meşakkatli çalışmaların sonucu açılıyor.Ağaç dalları,çalılar kesiliyor,zamanla aşımından kaybolan işaret boyaları yenileniyor,ufak tefek değişiklikler yapılıyor,zamanla kendini gösteren aksaklıklar gideriliyor.

Fethiye Ölü Deniz yakınlarından başlayan yol kah deniz kenarından kah denizden uzaklaşarak, Telmesos (Telmossos), Kanyanda, Pinara (Pınara), Tolos,Sidima(Sidyma), Santos (Ksanthoos), Leton, Patara, Antifelos (Antiphellos), Felos(Phellos), Apolonya(Apolania), Aperla, Kenya (Kyaenai), Timusa(Teimiussa), Simena, Mira (Myra), Sura, Andrayaki (Andriake), Noel Baba Kilisesi, Limira (Lymira), Olimpos (Olympos), Fasalis (Phaselis) antik Likya kentlerinin içinden ve yakınından geçerek Antalya-Kemer bölgesindeki Tahtalı Dağına ulaşmaktadır. Ya da Kemer’den Kumluca, Finike, Demre, Üçağız,Kaş, Kalkan, Kınık, Saklı Kent’den Fethiye’ye varmaktadır.

İşte Üçağız Kekova Köyü bu bölgenin hem tarihi,hem coğrafi ve hem de yürüyüş merkezini oluşturmaktadır.

Kılıçlı ( Sıçak ), Boğazcık ( Barak ) Köyü yöresindeki Apolanya ve Aperla yöresini deneyebilirsiniz. Zeytin, keçi boynuzu, pıynar (akça kesme) sandal ağacı ve çalı çırpılara dokunarak yürümenin tadına varacaksınız. Muhteşem aparlai kentinin denizle ahengine hayran kalacaksınız. Aperla’ya vardığınızda tabiatın ve tarihi zenginliğin tanığı olmaktan çok mutlu olacaksınız.

Bir tepeye ulaştığınızzda bu göl de nerden çıktı diye uzaktan gördüğünüz manzara karşısında bakakalacaksınız ki, yürüdükçe buranın Üçağız Köyü olduğunu anlayacaksınız.

Yürüyüş müptelası olacağınıza inanıyoruz. Çünkü her bir parkur ayrı özelliklere, apayrı güzelliklere haizdir. Hayıtlı’ ya yürümek demek eşsiz koylara, vadilere, tarihi kalıntılara yürümek demektir. Üçağız’ın koyları, Burç Kalesi, Gökkaya Koyu bu parkurda bir başka görünüm arz eder. Hayıtlı veya tarihi adı Istlada Kenti tam tabiatın içinde kaybolmuşken size sürpriz yapacaktır.

Haydi!! ne düşündüğünü söyle.

* Gerekli alan